פירוש חלומות לפי הקבלה

חלומות לפי הקבלה

הקַבָּלָה הינה תורה מיסטית יהודית אשר מקורה הינו בסוף המאה ה-12 בארצות אירופה. תורת הקבלה עסקה מזה מספר מאות שנים בתורת הסוד והנסתר וכמובן התעמקה בפירוש חלומות על מנת להבין דברים עמוקים יותר דרך החלומות.

תורת הקבלה היהודית השפיעה במשך שנים רבות על אורח חייהם של היהודים והיוותה מקור מבסס להלכה היהודית, למנהגים היהודים, לפרשנות המקרא ולנדבכים נוספים בחייהם של היהודים. חכמים ומקובלים רבים עשו שימוש בידע אשר צברו דרך הקבלה היהודית על מנת לעסוק בפירוש ופתרון חלומות וגם בפירוש סיוטים.

על פי תפיסת החלום של הקבלה היהודית וכפי שהיא נתפסת בספר הזוהר, החלומות שלנו מייצגים מחשבות עמוקות והגיגי נפש. בשעה שאנו ישנים וגופנו נמצא בעולם הגשמי, נפש האדם נמצאת מחוץ לגוף ולעולמנו ושוכנת במקומות מיסטיים, רוחניים ואלוהיים. לכן, כאשר אדם מתעורר מן החלום, החלום מייצג זיכרון עמוק מהחוויה אשר הנפש שלו חוותה בשעת השינה.

על פי ספר הזוהר והקבלה היהודית קיימים חלומות רבים אשר הינם חלומות אמת. על ידי פירוש חלומות אמת, ניתן ללמוד על העבר, ההווה והעתיד של החולם ואף להתקרב לדרגה של נבואה. עם זאת, לצד חלומות אמת קיימים גם חלומות שקר ורק מפרש חלומות בעל ניסיון רב יידע להבחין ביניהם על מנת להפיק מידע מן החלום.

לפי הקבלה היהודית קיימים שלושה סוגים עיקריים של חלומות. יכולת ההבחנה של מפרש החלומות בין שלושת סוגי החלומות השונים תעזור לו להבין את פתרונם בצורה טובה על מנת לעזור לחולם.

סוג החלום הראשון הינו החלום הטבעי. חלומות טבעיים הינם חלומות חסרי חשיבות אשר מקורם בעולם הפיסי שלנו לא בעולם הרוחני-נפשי. לעיתים רבות חלומות טבעיים נובעים בשל מחשבות ורגשות שאנו מרגישים במהלך היומיום. לפי הקבלה, לא ניתן לנבא את העתיד של החולם באמצעות חלומות טבעיים, אך בהחלט ניתן להבין את מקור הרגשות והמחשבות שלו במציאות. כלומר, מפרש חלומות יידע לסייע לחולם אשר חלם חלומות טבעיים בכל הנוגע לעבר ולהווה.

סוג החלום השני הינו החלום ההשגחי. חלומות השגחיים נגלים לרוב רק לאנשים שלמים וצדיקים ולכן רובנו לא נזכה לחלום חלומות מאחר והם נדירים. לפי הקבלה, חלום השגחי בא להזהיר אותנו מפני צרה או לחילופין לבשר לנו בשורה טובה. רק מפרש חלומות בעל ניסיון רב יידע לזהות חלום השגחי ויידע לפרש אותו כהלכת הקבלה היהודית.

סוג החלום השלישי, הנדיר ביותר, הינו החלום הנבואי. חלומות נבואיים נגלים רק בחלומותיהם של הנביאים וגדולי הדור. חלומות נבואיים משמשים כצינור רוחני אשר באמצעותו האל מגלה את דברו לנביאים ולחולמים.

במהלך מספר מאות התקדמה והתפתחה תורת פירוש החלומות לפי הקבלה. כיום ניתן למצוא ספרים ומקורות רבים אשר עוזרים לפרש חלומות על ידי תורת הקבלה היהודית. לרוב, פירוש החלומות שבספרים אלה מתייחס לחלומות טבעיים ולעיתים גם לחלומות השגחיים. אנו ממליצים על מילון פירוש חלומות לפי הקבלה לכל אשר מעוניין לפרש את חלומותיו ברוח הקבלה היהודית.

ראה/י: מילון פירוש חלומות לפי הקבלה